گزینش دانشگاه


ضرورت امر گزینش
ان الله اصطفی آدم و نوحاً و آل ابراهیم و آل عمران علی العالمین.(آل عمران-33)
گزینش، سنت الهی است؛ اهمیت موضوع گزینش در مبانی دینی ماست و بیش از 100 آیه در قرآن پشتوانه این موضوع مهم است كه با برگزیدن بندگان خالص و برترین انسانها توسط پروردگار عالمیان برای هدایت نوع بشر آغاز شده است.
انسانها نیز می توانند افراد امین و مومنی را برای همکاری خود برگزینند؛ این گزینش مبنای عقلایی و فطری دارد و امری مهم در زندگی فردی،اجتماعی و حکومتی است و هیچ جامعه ای در جهان نمی تواند از این موضوع چشم پوشی نماید؛ لذا انتخاب افراد توانمند و شایسته که بتوانند منشا خیر و برکت و خدمت باشند همچون صدقه جاریه است و نقش فوق العاده ای در تعالی و پیشرفت خواهند داشت.
در نظام جمهوری اسلامی به دلیل ماهیت اسلامی نه تنها تخصص و آگاهی بلکه جنبه تعهد به منزله پایبندی به احکام و شریعت اسلامی مدنظر قرار می گیرد.
 
اهداف دفتر گزینش                                                              
گزینش دانشگاه آزاد اسلامی که وظیفه آن تایید صلاحیت عمومی کارکنان و اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی می باشد و به عنوان یکی از ابزارهای کنترلی و نظارتی در جلوگیری از ورود نیروهای فاقد صلاحیت و ناکارآمد و همچنین تسهیل در جذب نیروهای صالح و توانمند جهت خدمت در دانشگاه مطرح میباشد. مدیر گزینش، مسئول حسن اجرای بخشنامه های گزینش سازمان مرکزی در واحد مربوطه می باشد و به طور کلی فعالیت های اصلی گزینش در سه بخش اساتید ، کارکنان و دانشجویان انجام می گیرد.بررسی نهایی تایید یا عدم تایید صلاحیت عمومی افراد اعم ازاساتید،کارکنان و دانشجویان در واحدهای دانشگاهی براساس تصمیم دفتر مرکزی گزینش دانشگاه آزاد اسلامی انجام می پذیرد.
 
ارکان گزینش
۱- دفتر گزینش استان کردستان
۲- کارگروه بررسی صلاحیت عمومی جذب اساتید استان کردستان
                                                      
گزینش عبارت است از تحقیق، استعلام،مصاحبه با متقاضیان استخدام -کارکنان و اساتید- که در نتیجه این تحقیقات و مصاحبه‌ها صلاحیت اعتقادی،اخلاقی و سیاسی متقاضیان بررسی می‌شود و افرادی که حائز شرایط قانونی نباشند حذف می‌شوند.      
 
منشور اخلاقی
کارکنان این اداره با الهام از آموزه های دینی خود را متعهد به خدمت صادقانه به مراجعین دانسته و به حکم آیه های:
<<  ولا تقف ما لیس لک به علم  >>         ( سوره اسراء آیه36 )
 
<<ان بعض الظن اثم >>                          ( سوره حجرات آیه 12 )
 
از هر گونه ایجاد شایعه­سازی، تهمت و غیبت پرهیز نمایند و حفظ کرامت انسانها را سرلوحه خویش قرار دهند و در جهت احقاق حقوق مراجعین در محیط کار، امانتداری، رازداری و حفظ اسرار مردم می کوشند و جلب رضایت الهی در چارچوب مقررات اداری را وظیفه شرعی خود می­دانند و از نظرات و پیشنهادات سازنده استقبال می نماید.
 
 
رسالت دفتر گزینش
·         گزینش واحد کاملا مستقل بوده ودارای دبیرخانه وبایگانی محرمانه می باشد.
·         اجرای دستورالعمل­ها، بخشنامه­ها و سایر موارد محوله از سوی دفتر مرکزی گزینش دانشگاه آزاد اسلامی
·         بررسی و اظهار نظر پیرامون گزارشات رسیده در ارتباط با اساتید، کارکنان و دانشجویان
·         پاسخ به کلیه استعلام­های به عمل آمده از ناحیه گزینش سازمانهای مختلف دانشگاه­ها و دفتر مرکزی گزینش دانشگاه آزاد اسلامی
·         انجام تحقیقات لازم در زمینه افراد معرفی شده به گزینش اعم از اساتید، کارکنان و دانشجویان و اظهار نظر پیرامون صلاحیت آنها با رعایت موازین شرعی و ضوابط مصوب و انعکاس آن به دفتر مرکزی گزینش دانشگاه آزاد اسلامی
·         گزارش عملکرد اساتید شامل نحوه تدریس و صلاحیت عمومی آنان جهت صدور رأی قطعی از سازمان مرکزی
·         گزارش عملکرد کارکنان شامل بررسی صلاحیت عمومی از حیث اعتقادی، اخلاقی و سیاسی آنان جهت صدور رأی آزمایشی و قطعی از سازمان مرکزی
·         تنظیم و ارسال گزارشات لازم و سایر اطلاعات و آمار خواسته شده از طرف دفتر گزینش.
·         برقراری ارتباط با مراجع قضایی و مراکز اطلاعاتی ونهادی که می تواند درانجام کارهای گزینش خصوصا" تحقیقات ویژه موثر باشد.
·         نظارت مستمر برعملکرد کارکنان ، اعضای هیأت علمی و مدرسان حق التدریسی واحد
·         کلیه گزارشات رسیده و اطلاعات بدست آمده در مراحل مختلف گزینش بصورت محرمانه در پرونده گزینش داوطلبان ثبت و ضبط می گردد.
 
ضوابط عمومی : 
حـــداقــل ضـوابـطـی است که فرد متقاضی جهت استخدام می‌بایست حائز آن باشد.
1 - اعتـــقـاد به دیـن مبـیـن اســلام و یا یکی از ادیان رسمی مصرح در قانون اساسی
2- التزام عملی به احکام اسلام ( عمل به واجبات و اجتناب از محرمات )
3 - اعتقاد و التزام به ولایت فقیه، نظام جمهوری اسلامی و قانون اساسی
4 - عدم اشتهار به فساد اخلاقی و تجاهر به فسق
5 - عدم سابقه وابستگی تشکیلاتی و گروهکی ( مگر توبه ایشان احراز شود )
6- عدم سابقه محکومیت کیفری مؤثر
7- عدم اعتیاد به مواد مخدر